Amoniak i inne czynniki chłodnicze- podział i zastosowanie

Rozwój dokonujący się w chłodnictwie sprawia, że pojawiają się coraz to nowe urządzenia chłodnicze, które znajdują zastosowanie w najróżniejszych dziedzinach. Oczywiście, mimo usilnych starań, nie udało się jeszcze stworzyć uniwersalnego czynnika chłodniczego, który pozwalałby na chłodzenie wszystkich urządzeń chłodniczych.

Nic więc dziwnego, że w urządzeniach chłodniczych wykorzystuje się różne czynniki chłodnicze, które w jednym przypadku sprawdzają się świetnie, w innych wypadkach nie znajdują zastosowania. Postaramy się prześledzić ich właściwości.

Składnik chłodniczy może używana chillerach

Na początek najbardziej powszechny, ze względu na dostępność, czynnik chłodniczy na świecie - woda. Jako czynnik chłodniczy bywa wykorzystywana w chillerach oraz chłodnicach samochodowych. Warto jednak od razu zrobić pewne zastrzeżenie - jako czynnik chłodniczy sprawdza się tylko w ciepłym klimacie, gdzie temperatury nigdy nie spadają poniżej zera. Dlaczego jest to takie ważne?

Woda obmywa ożebrowanie chłodnicy sprawiając, motor

Otóż woda w temperaturze poniżej zera zaczyna zamarzać. Traci tym samym swoje właściwości, co w sposób najpełniejszy możemy prześledzić na przykładzie choćby chłodnicy w samochodzie. Woda obmywa ożebrowanie chłodnicy sprawiając, że silnik jest chłodzony. Zamarznięta woda nie jest w stanie przemieszczać się, w skutek czego chłodnica przestaje spełniać swoją funkcję.

Wypadku zaczęto powszechnie pozyskiwać glikol

Konieczne stało się więc znalezienie bardziej wydajnego czynnika chłodniczego niż woda. W tym przypadku zaczęto powszechnie wykorzystywać glikol, który nie zamarza w niskiej temperaturze, a dzięki swoim właściwościom termodynamicznym może świetnie chłodzić. Glikol jednak sprawdza się doskonale wyłącznie w przypadku niedużych urządzeń chłodniczych. W lodówkach czy dużych chłodniach okazuje się mało wydajny.

Zastąpił miejscu freon, okazał

W tym przypadku pojawia się kolejny czynnik chłodniczy - amoniak, który ze wszystkich dotąd wymienionych jest z pewnością czynnikiem najbardziej wydajnym i zapewniającym najlepsze chłodzenie. Amoniak doskonale nadaje się do chłodzenia w dużych urządzeniach chłodniczych. Zastąpił na tym miejscu freon, który okazał się niebezpieczny dla środowiska, przyczyniając się do powiększenia dziury ozonowej.

Minutkę problemie zatrzymać

Amoniak niestety również nie jest pozbawiony wad, choć przy odpowiednim użytkowaniu raczej nie powinien sprawiać problemów. Warto się na chwilę przy tym problemie zatrzymać. Amoniak bardzo często jest wykorzystywany jako czynnik chłodniczy na przykład w chłodniach czy lodówkach sklepowych oraz zamrażarkach. Doskonale chłodzi, zapewniając optymalnie niskie temperatury. Przy dużym jego stężeniu staje się jednak niesłychanie niebezpieczny.

Przeto robi wszystko, podwyższyć

Amoniak jest bowiem wybuchowy. Wystarczy więc niewielki nawet jego wyciek i chwila nieuwagi, aby stworzyć realne niebezpieczeństwo dla zdrowia i życia przebywających w danym pomieszczeniu osób. Dlatego też robi się wszystko, by zwiększyć bezpieczeństwo użytkowania urządzeń chłodniczych, chłodzonych amoniakiem. Pojawiają się więc zautomatyzowane urządzenia, które śledzą stężenie amoniaku i reagują na każdą awarię.

Wytwarzane są różnego związki chemiczne

Równocześnie, trwają prace nad znalezieniem takiego czynnika chłodniczego, który - nie tracąc na wydajności, będzie dużo bardziej bezpieczny, jeśli chodzi o jego użytkowanie. Wytwarzane są więc różnego rodzaju związki chemiczne o właściwościach termodynamicznych, które mogą okazać się w przyszłości lepszym rozwiązaniem, jeśli chodzi o bezpieczną pracę urządzeń chłodniczych. Na razie jednak trzeba stwierdzić, że nie ma lepszego od amoniaku czynnika chłodniczego.