Instalacje chłodnicze od bardzo dawna znalazły szerokie zastosowanie w codziennym użyciu. Istotę ich działania stanowi wykorzystanie amoniaku. Związek azotu i wodoru znalazł również się w składzie materiałów wybuchowych, nawozów sztucznych, produkcji cyjanowodoru i wielu innych. Nie mniej jednak najbardziej kojarzony jest z instalacjami chłodniczymi, a to za sprawą niesamowitych właściwości, które posiada.
Mianowicie wrze w bardzo niskiej temperaturze - minus 33,35 st. Celsjusza, tj. 239,8 Kalwina. Niestety szkodzi on środowisku i jest bardzo niebezpieczny dla ludzi, ze względu choćby na swoją toksyczność. Ludzie, którzy na codzień w pracy maja styczność z tym związkiem muszą posiadać odpowiedni strój, okulary, jak również rękawice, gdyż może on doprowadzić do mocnych poparzeń skóry.
Jeżeli praca wymaga również długotrwałego przebywania w miejscach o wysokim stężeniu tej substancji nie obędzie się bez włożenia maski tlenowej, gdyż może również spowodować podrażnienie błon śluzowych, co w konsekwencji może doprowadzić do kaszlu, obrzęku płuc, a nawet zapalenia oskrzeli.
Gdy dojdzie do spożycia amoniaku skutkiem tego są bóle żołądkowe, nudności, zapaści, czy krwistych wymiotów lub perforacji przewodu pokarmowego. Natomiast kontakt z oczami może doprowadzić do stałej ślepoty. Ważne, aby pamiętać i mieć to na uwadze, zwłaszcza w miejscach gdzie może dojść do wycieku amoniaku np. w wyniku uszkodzenia instalacji chłodniczych.